Bildiğiniz Her Şeyi Unutun

Hayata dair bildiğiniz her şeyi unutun. Gelenekleri, görenekleri, kuralları, üstünüzdeki gereksiz mahalle baskılarını, eş dost çekincelerini her şeyi evet her şeyi unutun. Şimdi sıfırdan bir kağıda başlıyoruz sizlerle, hiç yıpranmamış üstünde nokta pürüz olmayan bir kağıda. Hem de bembeyaz öyle saman kağıdı falan da değil. Atın üstünüzdeki ataletsizliği ve alın elinize kaleminiz, yeni bir hayat kuruyoruz.

Şu günlerde tatil olmasına rağmen bazı monotonluklardan o kadar sıkıldım ki farklılıklar arayışına girdim. Neler yapabilirim diye düşünürken yapmak istediklerimi neden yapamayacağımı düşündüm ve aklıma hep bu ve buna benzer cevaplar geldi “Büyüdün artık” . Evet büyümüştüm ve sorumluluklarım artmıştı fakat hani derler ya her birey özgürdür diye, ben ortada çokta büyük özgürlükler göremiyorum. Birey sadece büyüyene kadar özgürdür kanımca. Büyüdükten sonra bazı şeyleri yapamazsınız, örneğin geçin bir aile bireyinizin karşısına ve onun gözlerinin içine bakarak öpücük atın bunu sıklıkla tekrarlayın ve alacağınız tepkiyi bir düşünün :). Bence denemeyin sadece düşünün şimdilik çünkü önümüzde yepyeni bir kağıt duruyor ona inşa edeceğiz yeni hayatımızı.

Gördünüz mü ne kadar da tutsağız aslında, büyüklük hapishanesinde. Neden büyüdükçe hayat monotonlaşıyor, eski pembe görüntüsünü yitiriyor ? Çünkü başkaları için yaşıyoruz farkında olmadan. Bir şey yapmadan önce hep başkalarını düşünüyoruz, hiçbir zaman tam olarak kendimiz olamıyoruz. Şimdi o kadığın en tepesine evet öyle dilekçe yazar gibi 2 cm 3 cm  falan boşluk bırakmadan kağıdın hemen başına atın başlığı ” Uçurtma” . Neden uçurtma yazdık başlığımıza ? Çünkü hepimiz aslında birer uçurtmayız, gökyüzünde özgürce dolaştığımızı sanıyoruz fakat vermişiz ipimizi birilerinin ellerine bırakmıyorlar. Belirli bir çapta dalgalanıp duruyoruz, deneyemiyoruz gökyüzünün sınırlarını aşmayı. Her neyse başlığımız hazırsa geçin alt satırlara ve buraya çocukça maddeler yazalım. Örneğin bir alt başlık açın ve bu da “Yarından itibaren yapmam gerekenler” olsun. Şimdi yeni kurallarımızı oluşturuyoruz hazır mısın ? Bunu dünyada yapan ilk kişi biz olacağız, daha önce kimse kendine kural koymadı, evrenin tüm kurallarını yok sayarak. Evet şimdi geç bir alt satıra, başlığın hemen dibinden başla bırak kağıt güzel görünmesin kural falan yok şu anda. Hadi ben maddelerimi yazıyorum sen de bana yardımcı ol beraber oluşturalım yeni kurallarımızı ;

UÇURTMA

Yarından İtibaren Yapacaklarım

1. Bundan sonra bir hareket yaparken sadece kendimi düşüneceğim. Acaba bu hareketin sonucunda mutlu olacak mıyım, yoksa bana huzursuzluk verecek mi diye. Öyle dakikalarca da düşünmeyeceğim elbet, hemen tahlil yapıp hoşuma gidecekse yapacağım yanımda isterse Barack Obama Türkiye resepsiyonu ekibiyle beraber olsun, o an sadece içimden gelen şey önemli.

2. Bundan sonra caddede yürürken bankta oturan mutsuz birisini görürsem yanına oturup “Yolunda gitmeyen bir şeyler var sanırım” diyeceğim. Konuşmak isterse konuşacağım, ha ters tepki verirse de hoş görüyle karşılayıp uzaklaşacağım yanından, ama ona bir sakız/şeker ikram ederek. Evet bundan sonra sakız/şeker alırken fazladan alacağım cebimde bulunsun.

3. Canım sıkılırsa sokaktayken birisini durdurup kolumda saat olmasına rağmen saati soracağım, karşılığında sakız/şeker vereceğim 🙂 Zamanı öğrenmek bile sakız/şeker ile ölçülemez.

4. Haftasonu bir gün uçurtma uçuracağım, yanıma bir arkadaş ayarlayıp gideceğim hatta. Belki bundan sonra pikniklerime yeni bir aktivite eklerim, uçurtma uçururuz yarım saat boyunca 🙂 Eğlenirim böylece belki çocukluğuma dönerim iyice.

5. Hiç gitmediğim ama bana sempatik gelen bir mekana bu sefer gideceğim. İstediği kadar pahalı/elit/lüks/yıkık/bitik/harabe (artık hangisiyse) görünümlü olsun gerekirse bir su içer çıkarım ama gideceğim, neydi ana kuralımız hiçbir şey benden daha önemli değil bu hayatta.

6. Gidip kendime bir radyo kontrollü araba alacağım, caddede oynayan çocukları görürsem eğer çıkıp onlarla beraber araba yarışı yapacağım. Eğer beni geçen olursa hediyem tabiki de Sakız/şeker.

7. Romanların sattığı çiçeklerden bir çiçek alıp sevgili avına çıkacağım. Gözüme kestirdiğim bir çiftin yolunu kesip onlara aldığım çiçeği armağan edeceğim. Bıraktığım tek iz çiçek olmayacak elbette neydi bizim diğer demirbaş hediyemiz 🙂 ?

8. Benim anayasam dışında hiçbir anayasada yok böyle bir madde. Eğer canım sıkılırsa bu anayasanın maddelerini uzatabileceğim. Ama eksiltmek katiyen yasak !

Evet 8 maddelik bir anayasa oluşturduk. Bu anayasayı asla kaybetme yazın ne kadar bozuk olsa da sakla, kim bilir belki bir gün tarihi bir değeri olur ve antika koleksiyoncuları gibi evinin en güzel köşesinde sergilersin altın çerçeveler içinde. Şimdi sıra sende biraz düşün ekleyebileceğin daha başka neler olabilir ?

Biraz düşün ve çık kozandan hür bir kelebek ol, uçurtma olup 100 yıl yaşamaktansa kelebek ol bir gün yaşa !

Reklamlar

4 responses to “Bildiğiniz Her Şeyi Unutun

 1. Yaşa sana verilen hayatı dibine kadar,istediğin gibi yaşa sadece yaşa…
  Ana madde bu olsun…
  Sana verilen hayat kirli değildi kirletenler insanlardı;uzaklaş hepsinden sıyrıl kaç;sana verilen saf duru hayatı yaşa;kopar tüm ipleri zincirleri seni engelleyen;yeni bağlar kur sevgiden… 🙂 )

 2. Sibel

  Güzel yazıyorsun fakat günümüzde uygulanması çok zor Ceyhun Bey

 3. Gözde Hürdoğan

  Harika bir yazı olmuş gerçekten, bu saatte hayata yeniden bağlanmamı sağladınız içimi aydınlattınız size ne kadar teşekkür etsem azdır, artık sıkı bir takipçinizim 🙂

 4. Geri bildirim: Bir Uçurtma Yapalım | Renkli Klavye

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Kategoriler

Twitter’dan Son Haberler

Hata: Twitter yanıt vermedi.Lütfen birkaç dakika bekleyip bu sayfayı tazeleyin.

%d blogcu bunu beğendi: