Öğrenci misin Allah Başka Dert Vermesin

Neden böyle diyoruz hiç düşündük mü acaba ? Neden öğrencilik zor geliyor bizlere ? Neden oturup iki satır şeyi okumak kabusa dönüşüyor ?

Uygulamaya Çevirmiyoruz 

Derste öğrendiklerimiz hakkında oturup araştırmalar yapmıyoruz internette veya farklı kaynaklarda. Çok başarılı olan ezberci insanlar hakkında atıp tutarken çok başarılı olupta derse belki de herkesten az zaman ayıran insanlara imreniyoruz. Başarılı olmayı herkes ister. Güç eşittir herşey demek artık dünyamızda. Güç derken kas gücü değil, artık devir bilgi yarıştırma bilgiyi uygulamaya dökebilme devri. Yani 2*2=4 diyebiliyorsun ancak bunu gerçek hayatta uygulamaya dökmedikten sonra bu bilginin sana ne faydası olacak ? Bunu kullanıp nerelerde kendini ispat edebilirsin ki ? Çok basit bir örnek verdim ben sadece. Kendimden biraz örnek vermem gerekirse ben matematikte kullanılan Türev/İntegral konusunu oldukça saçma bulmuş bunun kullanım alanlarını merak etmiştim. İnternetteki araştırmalarım ve matematik hocalarıyla yapmış olduğum konuşmalar sonucunda mühendislik bilimleri için olmazsa olmaz iki temel konu olduğunu öğrendim. Diyelim ki; siz bir araba üreticisisiniz ve her santime dikkat etmeniz gerekiyor. Kaporta imal ederken yapacağınız bir santimlik bir hata aracın hızlandığında takla atmasına bile sebep olabilir. Ya da bir santimlik bir mühendislik harikası aracın yol tutuş özelliğini artırırken yakıt masrafını minimuma indirip sizin aracınızın yılın aracı Canlandırmak Daha Kolay Olur :)

seçilmesini sağlayabilirsiniz. Kısacası bu temeli lisede alacaksınız ancak temelin üstüne çıkacağınız katlar iş hayatınızda dahi sizi yalnız bırakmayacak. Bu yüzden çok fazla kendinizi bunaltmadan öğrendiğiniz konunun uygulama alanlarını araştırın ve gözünüzde canlandırın. Hatta bunu ailenizle paylaşın, sizi dinleyecekler ve hatta merak ettikleri şeyleri soracaklardır. Bunu bir alışkanlık haline getirdiğinizde aileniz de sevecek ve sizi daha bir otorite konumuna getireceklerdir, örneğin bilmedikleri birşey olduğunda bizim oğlan bilir gibisinden :))

Arkadaşların Gereksiz Söylemleri 

Arkadaş vardır hayat kurtarır, arkadaş vardır hayattan bezdirir, ölüme sürükler.. Sevebileceğiniz bir dersi arkadaşlarınız yüzünden sevemeyebilirsiniz. Örneğin fizik dersine kolay diyen öğrenci sayısı az bulunur ülkemizde 🙂 Belki siz fiziği seveceksiniz bu yüzden fizik size çok kolay gelecek ancak yanlış arkadaş seçimi sonucunda siz fizikten de soğuyabilirsiniz. Sizin anladığınız bir konuya arkadaşınız “Ya bu konu çok zor başlarda sanki anlıyordum ama sonra eziyet oldu dakikalar ilerlemek bilmedi” gibisinden bir yorum getirerek ister istemez sizin de bilinçaltınıza fiziğin zor olduğu kanısını yerleştirecektir. Bu yüzden fizikten soğuyabilir, bir çok kişi bundan şikayetçiyse demek ki gerçekten zor diyerek bir önyargı kazanabilir ve o dersi kendinize bir dağ yapabilirsiniz. Bunun için size zor gelen ders hakkında olumlu telkinlerde bulunan insanlarla beraber olmaya çalışın gidin ve o arkadaşlarınıza sorular yöneltin, onlarla takılın biraz göreceksiniz siz de çok seveceksiniz zorlandığınız konuları..

Sevilmeyen Derse Çalışılmaz

En büyük eksiklerden birisi de budur. Sevmediğiniz derse çalışmazsınız ve o dersle alakalı soru çözmek istemezsiniz. Halbu ki insan eksik olduğu yerleri kapatmalı, o derse daha fazla ağırlık vermelidir. Sevdiğiniz ve çok iyi bildiğiniz bir konuda test çözerek full çıkarmaktansa çözmek istemediğiniz bir konudan 10 yanlış çıkarıp onları telafi etmeniz çok daha karlı bir hareket olacaktır.

Hedef Belirsizliği Ya da İstenmeyen Hedefin Diretilmesi

Sayısal bölüm ağırlıklı öğrencilerin aileleri genelde Tıp fakültesi isterler. Eşit ağırlıkçı ailelerse Hukuk Fakültesinden yanadır. Ancak genç elektroniğe meraklı olup Elektrik-Elektronik Mühendisliği okumak isteyebilir pekala.. Bu durumda hedefsizlik kriteri ortaya çıkar. Ailenin hedefi sizin hedefiniz değildir. İstediğiniz bölüm size özeldir, yetenekleriniz ve ilgileriniz dahilinde hareket edebilmelisiniz. Bunun için daha önce yazdığım yazılarımı okuyabilirsiniz, girebildiğimce ayrıntıya girmiştim çünkü.

Ufak Bir Not

Bu yazılarımı okuyanlar benim bölümümü ve kazandığım üniversiteyi merak edebilirler. Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü/Bilgisayar Mühendisliği’ni kazandım ve oldukça memnunum. Üniversiteye hazırlık süreci boyunca en çok araştırdığım ve istediğim bölümdü. Tercihlerimi verirken hiç düşünmeden Bilgisayar Mühendisliği yazdım. Okul hakkında pek bir bilgi sahibi olmayabilirsiniz sonuçta çok fazla duyulmuş bir okul değil ancak Türkiye’de sadece iki tane bulunan enstitüden bir tanesi GYTE (Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü). Konumu dolayısıyla sanayinin merkezinde ve hem okul eğitimi olarak hem de staj ve iş bulma konusunda çok büyük avantajlara sahip. Daha fazla araştırmak isteyen olursa internette çok fazla bilgi mevcut elbette 🙂

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Kategoriler

Twitter’dan Son Haberler

%d blogcu bunu beğendi: